آموزش استخراج

ماینینگ (Mining) یا استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینینگ چیست ؟

ماین یا استخراج رمز ارزها چیست؟

در ادامه می‌خوایم با مفهوم ماینینگ یا استخراج آشنا بشیم می‌خوایم بدونیم کارکرد ماینینگ به چه صورتیه آیا ماینینگ اینطوری که با بیلو کلنگ میریم استخراجو ماین می‌کنیم؟ ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال همونطوری که قبلا گفتم یعنی اینکه ما قدر سخت افزار خودمونو در اختیار یه شبکه ای از بلاک چین برای پردازش اطلاعات قرار میدیم و با سرویس دادن به اون شبکه جایزه یا ریوارد دریافت می‌کنیم . فرض کنین من توان پردازشی سخت افزارمو در اختیار شبکه یا بلاک‌چین بیت‌کوین قرار می دم ، طبیعی که در ازای این قدرت پردازشی برای بلاک‌چین بیت‌کوین توقع پاداش دارم . یعنی اگر ریواردی نباشه من چرا باید این کارو انجام بدم پس بعد از پردازش، شبکه به من پاداش میده که به این فرآیند میگن استخراج پاداش یا ماین کردن . این افزونه‌ها و نرم افزارهایی که به شما می‌گن اینها میتونن برای شما استخراجو ماین بیت‌کوین کنن یه جور فریبن و مطلقا همچین چیزی وجود نداره .

ماین با کامپیوتر‌های خونگی

شما با ماین کردن یه بلاک بیت‌کوین با این قدرت پردازشهایی که کامپیوتر‌های ما داره ،اگر سختی شبکه همین بمونه اگر هش ریت همین بمونه تو بهترین حال 2000 سال طول میکشه که شما بتونین با یه کامپیوتر خونگی یه بلاک بیت کوین رو ماین کنین . پس قرار دادن قدرت کامپیوترهاتون توی اون شبکه فقط به اون شرکت اصلی سود میرسونه و درآمد خیلی خیلی ناچیز رو هم کف دست شما میده این کار برای کامپیوتر هاتون فوق العاده مضره باعث فرسودگی شدید سخت افزار و کاهش طول عمر مفید قطعاتتونم میشه .

ارزهای ماین پذیر چیست؟

خوبه بدونین برخی از ارزهای دیجیتال ماین‌ایبلن یعنی میشه اونا رو استخراج کرد در صورتی که برخی از قبل ماین شدن و روی شبکه بلاک چینشون موجوده یعنی پری‌ماین هستن و قابل ماین شدن نیستن و طبق اون پروتکلی که دارن طبق قوانینی که روی بلاک چینشون پیاده سازی کردن در گذر زمان در ازای قرار دادن توان پردازشی به نودها پرداخت میشن . خب توی معقوله ماین یا استخراج هدف ما اون ارزهایی که ماین پذیر نیستن نیست . همنطوری که میدونین در حال حاضر ماین یا استخراج ارزهای دیجیتالی به عنوان یک صنعت از طرف وزارت صنعت معدن تجارت پذیرفته شده و شما میتونین با طی کردن فرآیند اداری مجوز یه فارم برای ماینینگ رو ازشون تقاضا کنین . خب وزارت خونه هم شرایط شما، بحث تامین برق رو بررسی می کنه و بعد مجوز واردات دستگاه به شما میده و به شکل قانونی با حمایت دولت میتونین شروع به استخراج رمز ارزها و ماینینگ کنین و از اونجایی که این صنعت درآمد بر پایه ارز داره و از اونجایی که هزینه انرژی و برق نسبت به متوسط جهانی در ایران قابل قبولتره درآمدی ماینینگ صنعتی میتونه درآمد جذابی باشه . در حقیقت ماینینگ مخصوصا شکل صنعتیش یه جورایی صادرات به حساب میاد مخصوصا توی این شرایطی که ما تو شدیدترین شرایط تحریمی هستیم می‌تونیم توان پردازش ماینرهای خودمونو صادرات کنیم و ارزی رو تحویل بگیریمو درآمدی رو داشته باشیم که تحریم کردنش خیلی سخت یا شاید بشه گفت نا ممکنه . ولی خب برای ورود به صنعت ماینینگ علی رقم مزایایی که داره ما باید ببینیم این صنعت این شغل این کار آیا مناسب ما هست یا نه؟ یعنی با انرژیو زمانو امکاناتو سرمایه ما همخونی داره یا نه؟ بارها از من شنیدین که اگر سرمایه گذاری ما بدون آگاهیو دانش  صورت بگیره قطعا و قطعا و قطعا جز ضرر برای خودمون چیزی نساختیم . برای اینکه ما تو ماینینگ بتونیم به درآمد و به سود برسیم قطعا باید دانش کافی از نحوه تامین برق خرید دستگاه و واردات اون داشته باشیم و ضمنا باید بدونیم چه نکاتی رو توی طراحی شبکه داخلی و بحث خنک کردن یا کولینگ رو در نظر بگیریم تا ماینینگ پر سودی رو داشته باشیم . بعد همه اینا رو کنار هم بچینیم ببینیم با توجه به ریسک‌ها و سختی‌هایی که این شغل به همراه داره برای من مهدی بندری مناسب هست یا نه یا بهتره برم دنبال یه بیزینس پر درآمدتر . با توجه به صعودی که روی بیت کوین و ارزهای دیجیتال رخ داد الان میبینین که بازرگانای زیادی اقدام به واردات این دستگاه‌ها می کنن و اونا رو به افراد عادی جامعه تبلیغ ومی‌فروشن و مداوم از خوبی‌هاش به خریدار توضیح میدن و نیمه تاریک ماینینگ رو برای مردم روشن نمی کنن میگن برو این دستگاه رو بزن به برق هیچ مشکلی نداره خودش روشن میشه شروع می‌کنه به پول چاپ کردنو برای شما بعد 8 ماه تا یه سال پول خودشو برمی گردونه باقیش میشه سود ولی من به شما بگم که اینها یسری قصه علمی تخیلیه و مسئله به این راحتی ها نیست ، خب من قصد دارم در ادامه هم از خوبی ها و هم از بدیهاش برای شما بگیم تا نگاهتون نسبت به موضوع استخراج ماینیگ بیشتر از قبل واقعی شه . اگر دیدین که موضوعاتی که من از ماینیگ براتون مطرح می کنیم یکم زیادی منفی شد بدونین که خب بقیه تو سوشال اینترنت  مثبتشو براتون زیاد میگن من تلاش می‌کنم از سرمایه‌های زندگی هاتون محافظت کنم و بخش تلخ ماجرارو براتون شفافش کنم عزیزانم من نه به شما توصیه می‌کنم وارد ماین بشین نه توصیه می‌کنم از یه فرصت دست بکشین من هدف روشن سازیه و به عنوان یه مشاور در کنارتون هستم.

انواع شیوه‌های سود آور ماینینگ

در ادامه ویئوی قبلی در رابطه با ماینینگ خوبه بدونین که عمده مثال‌هامون روی بستر بلاک چین بیت کوین خواهد بود چون این بلاک چین نشون داده که تو این چند سال اخیر بهترین بلاک‌چین برای موضوع ماین و استخراج رمز ارزها بوده . البته این میون بودن بلاک‌چین‌هایی که دارای سودهای بیشتری بودن ولی یه چند روز صدر جدول سودآوری از ماین بودنو دوباره پایین اومدن. ما حتما در رابطه با نحوه محاسبه و استخراج ارزهای دیگه مثل اتریوم ،مونرو ،زیکش هم صحبت می‌کنیم و اینکه چه بازده و سود آوری داره و آیا مناسب هست برای استخراج یا نه ولی تمرکز بیشترمون روی سود آورترین بلاک‌چین تا به این لحظه یعنی بیت کوینه . دوستان عزیزم ماینینگ میتونه چند نوع باشه :
  • یا کلود ماینینگه یعنی ماینینگ ابری
  • یا ماینینگ خونگیه یعنی ما یه چندتا دستگاه ماینر بگیریم و توی خونه ستاپش کنیمو برقشونو تامینو به شبکه متصلش کنیم و احتیاط کنیم ازشون مراقبت کنیم که آتیشسوزی پیش نیاد .
  • یا می‌تونیم تو مقیاس صنعتی یه مزرعه و فارم ماینینگ احداث کنیم که تمامی استانداردا رو مثل قفسه بندی‌ها سیمکشیا کولینگ رو براش رعایت کردیم .

شیوه نخست ماینینگ ابری (چقدر واقعیت چقدر دروغ)

کلود ماینینگ به این صورته که من مثلا شرکت ایکس هستم که خدمات ماینینگ ابری می‌دم و تو سراسر جهان فارم‌های زنجیره‌ای مثلا 8 تا تو چین 10 تا روسیه ام دارم . می‌یام تبلیغات می‌کنم که ملت به جای اینکه بیاین دستگاه بخرین یا مشکل کولینگو خنک کردن ماینرها روداشته باشین یا پول برق صرف کنین همون هزینه رو به من بدین من که فارم دارم به شما توان پردازشی یا هش ریت اجاره می دم . سایت‌های مختلفی هستن که این کارو می‌کنن مثلا پلن یه ماه ، پلن سه ماهه یا شش ماهه دارن ،مثلا می‌گن من به شما صد ترا هش اجاره میدم ایکس دلار هر چقدرم توی این مدت از این صد ترا هش بهت سود رسید نوش جونت ، چرا که شما اجاره منو جلوتر پرداخت کردی . یعنی پول دردسرای نگهداریو کولینگو ، شبکه برقو ، اینکه به چه استخری می‌خواد وصل بشه رو دادی . ولی راستشو بخواین برای ما ایرونی‌ها به خاطر مشکلات تحریمی من خیلی این سایت‌هارو مجموعه‌های ابری ماین رو توصیه نمی کنم و راستشو بخواین گزینه خوبی هم که مشکلی نداشته باشه هم پیدا نکردم ، خیلی از معروفای دنیا هم که با ما مشکل دارن ، منم شخصه راستشو بخواین با ماینینگ ابری زاویه دارم چون معلوم نیست امروز این شرکتو سایتش هست ولی معلوم نیست فردا هم باشه و نمی‌تونیم برای این مدل ماینینگ برای این شغل تضمینی داشته باشیم . البته مجموعه‌های معتبر از فارم هاشون فیلم برداری می‌کنن میزارن در دسترس عموم ولی خب خیلی‌ها هم بودن از اینها که فیلم هم داشتن ولی کلاهبردار بودن و پولها رو از مردم گرفتنو بعد مدتی سایت‌ها جمع شد . حالا تو ویدئوهای بعدی حتما این سایت‌ها رو بهتون معرفی می‌کنم ولی من شخصه خودم این شیوه ماینینگ رو نمی‌پسندم .

راه دو ماین شیوه منسوخ شده خونگی

شیوه بعدی ، ماینینگ خونگیه که ما با متصل کردن یک یا چند دستگاه به شبکه و در اختیار قرار دادن قدرت و توان پردازش ماینر‌ها و یا سیستم‌های تو خونمون به استخر (که حالا توضیح میدم این pool یا استخر چیه) می‌تونیم ریوارد یا پاداشی رو از بلاک چین هدفمون بگیریم . این موضوع متاسفانه توی این چند سال اخیر تو ایران خیلی باب شده که به دلایل زیادی اصلا مناسب منازل نیست .

خطرات و مضرات ماینینگ خونگی

اولین دلیل اینه که دستگاههای ماینر آمپراژ زیادی می‌کشن و سیم کشی خونه‌ها اصلا برای این موضوع آماده و مناسب نیست و خیلی امکان داره که آتیش بگیره و ضررهای جبران ناپذیری رو به بار بیاره . در ضمن یه دستگاه ماینر کوچیک از یه جاروبرقی صنعتی بزرگ صدای بیشتری داره و گرمای زیادی ایجاد می کنه و اگر شما بخواین ازش سود بگیرین باید بیستو چهاری، هفت روز هفته روشن داشته باشینش . حالا فرض کنین چندتا از این دستگاه‌ها تو خونه روشنه واقعا صداش غیر قابل تحمل میشه ، اندازه یه هواپیمایه ملخی سرو صدای ایجاد میکنه ، موضوع گرمای این دستگاه‌ها هم که دیگه قصه مفصلیه . حالا من دیدم خیلی از بچه‌های ایرونی ابتکاراتیو کاردستی‌هایی رو به اسم سایلنت باکسو اینا درست می کننو ماینر رو میزارن تو اون تا صداشو کم کنن که خود اونم باز خطرات جدیدی رو ایجاد می‌کنه ولی به طور کلی سود ماین تو خونه به ضررش به عقیده من نمی‌ارزه . از فروشنده‌های این دستگاه احتمالا شنیدین که میشه این کار رو تو خونه انجام بدین ، بله خب قطعا که میشه ولی نکته اینه که در ازای چه هزینه و دردسری ؟

راه سوم ماین یا بهتره بگیم شیوه سود آور صنعتی

راه سوم هم که به نظر من میتونه کاست اند بنفیت باشه مقیاس صنعتی ماینه یعنی نسبت مزایایی که می‌گیریم به اون هزینه‌ای که می‌کنیمو دردسری که می کشیم می‌چربه . ولی ماین صنعتی بودجه‌های نسبتا بالایی لازم داره که عموما مردم متاسفانه نمی‌تونن از پسش بر بیان که این عیب بزرگه ماین صنعتیه . به هر ترتیب به عقیده من تنها راه سود آور ماین همین مقیاس صنعتیشه و باقی شیوه‌ها دردسرش و درآمدش با سودش نمی‌خونه (البته به عقیده من ).

راهکارهای اقتصادی ماین ارزهای دیجیتال چیست؟

می‌دونین که ارزهای دیجیتالی هر کدوم روی پروتکل خودشون ماین می‌شن ما یه پروتکل معروفی داریم با عنوان پرووف او ورک یا اثبات کار که بیت کوین طبق پروف او ورک کار می‌کنه . خب حالا خوبه بدونین دستگاهی که می‌تونه بر اساس این پروتوکل ماین کنه فقط توی بلاک چینی میتونه کار کنه که پروف او ورک باشه و روی پروتکل‌های دیگه نمیشه از اون استفاده کرد یعنی نمی‌تونه برای بلاک چین یه کوین دیگه‌ ماین کنه. پس اگر ما بخوایم دستگاهی بگیریم برای ماین بیت کوین این دستگاهی باید طبق پروف او ورک کار کنه .

انواع سخت افزارهای مختلف برای ماینینگ ارزهای دیجیتال

خب ما انواع گوناگونی از ماینرها رو داریم مثلا جی پی یو ماینرها که با استفاده از کارت گرافیک پردازشو انجام میدن که تا چند سال پیش بازدهی داشت ، یا سی پی یو ماینینگ که از عزل جز اتلاف وقتو نابود کردن دستگاه‌هاو کامپیوترها هیچ سودی نداشت . یه مدتم اچ دی دی ماینینگ یا استخراج بر اساس هارد هم مد شد ولی الان دیگه فایده‌ای نداره و کنار گذاشته شده یه مدلی به صرفه ای هم هست که بر اساس دستگاه‌های ای سیکه که این ماینرها ، ماشین‌های بهینه شده‌ای برای اون پروتکل بخصوص ماینینگ هستن که با مصرف برق کمتر و بهره‌وری بیشتر میتونن استخراج رو برا شما انجام بدن  .

ماینینگ جی پی یو چیست؟

ماینینگ مبتنی بر کارت گرافیک یا جی پی یو برا بلاک چین اتریوم قابل استفادس که با بستن یه ریگ یعنی زنجیره ای یا سری از کارت‌های گرافیک می‌تونیم استخراج اتریوم رو انجام بدیم .

ماینینگ asic چیست؟

دستگاه‌های ای‌سیک با برندهای مختلف تولید میشن و بهینه شدن برای ماین پروتکل‌های مختلفو بلاک چین‌های گوناگون و هر روز دارن جدید جدیدتر می‌شن و آینده بلامنازعه استخراجو ماین به حساب میان . یادتون باشه رفقا ما تو درآمدزایی از استخراج رمز ارزا در حقیقت داریم روی تکنولوژی سرمایه گذاری می‌کنیم و اگه نسل این دستگاه‌ها عوض شه قیمت مدل قدیمی‌تر به شدت سقوط میکنه . مثلا فرض کنین شما رفتی بازار ماینر بخری اون وارد کننده ماینر یا فروشنده به شما میگه شما امروز این دستگاه ماینر رو به قیمت 30 میلیون خریداری کنی این دستگاه یه ساله پولش خودشو درمیاره و بعد یه سال به سود میوفته ، ولی نکته اینه که در صورتی این ماینر بعد یه سال به سود می افته که اون دستگاه شما بعد از یه سال ، هنوز سی تومن ارزش داشته باشه و فناوری یا سری جدید ماینری رو دستش نیومده باشه . و چون ما روی تکنولوژی داریم سرمایه گذاری می‌کنیم و فناوری هم هر روز تغییر می‌کنه احتمالا در پایان دوره یه ساله تکنولوژی جدیدی اومده که با مصرف برق کمتر قدرت بیشتری رو در اختیار شبکه قرار میده و این موضوع ارزش ریالی دستگاه ما رو طبیعتا کم می‌کنه و قطعا دیگه اون دستگاه سی تومن نمی ارزه پس ما باید حالا حالا ماین کنیم تا فقط پول خود دستگاه رو در بیاریم یعنی یه سال میشه یه دفعه سه سال پس به توصیه و لفاظی هر فروشنده یا فردی اقدام به خرید ماینر یا سرمایه گذاری توی این زمینه نکنین.

ماینینگ ارزهای دیجیتال برای اینکه امنو سودآور باشه باید 4 ویژگی داشته باشه .

  1. اولین ویژگی اینه که باید منصفانه باشه یعنی همه افراد شبکه بتونن ماینو استخراجو انجام بدن و انحصاری در اختیار اشخاص یا گروه خاصی نباشه .
  2. دوم باید تصادفی و غیر قابل پیش بینی باشه یعنی کسی نتونه با یه مکانیزم ویژه‌ای به سیستم مسلط شه مثلا نشه یه برنامه نویس بیاد یه رباطی بنویسه و با اون به این سیستم مسلط شه .
  3. خاصیت بعدیش باید این باشه رایگان نباشه که خب خیلی مشخصه طبیعتا کسی رایگان زمانو هزینهشو در اختیار یه بلاک چین قرار نمیده و باید تمام کسایی که اومدن توی این شبکه و قدرتو توان کامپیوترهاشونو در اختیار شبکه قرار دادن انتفاعی ببرن و خب طبیعتا این سود سبب بزرگ و بزرگ تر شدن شبکه میشه و مسلما شبکه به این ترتیب امن‌تر خواهد شد .
  4. و مورد بعدی اینه که ماینرها باید کمک کنن به امنیت شبکه یعنی باید به تایید کانفرمیشن‌ها کمک کنن و دقت کنند اسپم تو شبکه نیاد از شبکه محافظت کنن و تا بلاک چین پرقدرت مسیر خودشو پیش ببره .
همنطوری که میدونین مهمترین ویژه گی شبکه رمز ارزها باید این باشه مورد اقبال عموم باشه که این چهار فاکتوری که دربارش صحبت کردیم از عوامل موثر اقبال عمومی به یه شبکه بلاک چینی هستن . یعنی اگه شبکه امن نباشه حمله‌ای بهش صورت بگیره هک بشه طبیعی که هیچ کس به اون بلاک چین اعتماد نمیکنه و دیگه خریدو فروشی روی کوینش صورت نمی گیره و از مقبولیت اون ارز به سرعت کم میشه . پس ارزهای دیجیتالی ارزششونو از ماینرها به خاطر امنیت و پایداری که برای شبکه مورد نظر ایجاد می کنن وام می گیرن . برخی از دوستان میگن خب اینها به نوعی کامپیوتر هستن پس میشه ویروسیشون کرد یا هکشون کرد در تئوری درسته ولی در عمل این اقدام از ارزش ساقطه . خب یکی از حمله‌هایی که خیلی محتمل هست که صورت بگیره حمله 51 درصدیه ، برای این حمله اون کسی که می خواد به شبکه حمله کنه باید 51 درصد قدرت شبکه رو در اختیار داشته باشه . خوبه بدونین به دست اوردن 51 درصد قدرت شبکه نیاز به هزینه بسیار زیادی داره ، ولی فارغ از این هزینه اگر شما 51 درصد توان شبکه رو داشته باشی در حقیقت داری خودت زیر پای ارزش اون ارز دیجیتالی رو میکشی به این خاطر که ارزش اون کریپتو به عدم انحصار و دستکاری کردنشه . مثل دزدی که میره سرقت دلار از فدرال رزرو یا همون بانک مرکزی آمریکا فرداش تو ایالات متحده به فرض محال به خاطر این سرقت کودتا میشه و رژیم چنج صورت میگیره خب چون اعتبار اصلی اون پول دولته و در اثر کودتا اون حکومت سرنگون شده ، ارزش اون پولای تو دست دزدم از بین میره و دلارا تبدیل میشن به یسری کاغذ باطله . در واقع بلاک چین و ماینرهاش نقش همون دولت برای رمز ارزها رو بازی می کنن و یه شبکه ی امنه که ارزهای دیجیتالی رو ارزشمند می کنه و هر هک و حمله‌ای و یا انحصارگرایی روی بلاک چین اون کریپتو کارنسی رو بی ارزش خواهد کرد و سریع همه به فروش اون دارایی مبادرت می‌کنن و به یکباره کل اون رمز ارز میشه صف فروش و قیمت تبدیل به صفر میشه پس امنیت و عدم هک نه به خاطر مزیت برنامه نویسی و رمزگذاری دیتا توی شبکست بلکه به خاطر بی ارزش شدن ارز هدف بعد از هک شدنشه.

تو این بخش قراره بفهمیم که ماینرها دقیقا کارشون چیه و چه خدمتی به رمز ارزها می‌کنن؟

ماینرها وظیفه ثبت تراکنش‌ها برای ارزهای دیجیتالی رو بر عهده دارن که یه وقتی تقلبی توی شبکه صورت نگیره و یه وقت اسپمی توی شبکه وارد نشه و تراکنش‌ها کاملو بی‌نقص ثبت و برای همه افراد قابل رویت باشه و در عین حال وظیفه حل کردن هش پازل رو هم که تو ویدئو‌های قبلی توضیح دادم بر عهده دارن که با حل کردن معادله هش بهشون ریوارد یا پاداشی داده میشه که همین پاداش تضمین بقای شبکه و علت روشن بودن ماینرهاس .

بلاک‌ها در بلاک‌چین چیستند؟

بلاک‌ها به صورت زنجیره‌ای پشت هم صف هستن و با چین یا زنجیره‌ای که دارن به هم متصلن برای همین به این شبکه اصطلاحا می‌گن بلاک‌چین یعنی بلوک‌هایی که با یه زنجیر یا چین بهم متصلن . خوبه بدونین اطلاعت هر بلاک تو بلاک بعدی قرار داره یعنی هر بلاکو که بررسی کنیم همه داده‌های بلوک‌های قبلی توش هست اگه بخوایم بهتر موضوع رو بفهمیم یه مثالی رو از انتقال وجه توی شبکه بانکی براتون میزنم . فرض کنین من می‌خوام مبلقی رو براتون کارت به کارت کنم خب بعد از انجام تراکنش اطلاعت انتقال پول توی سرور بانک ذخیره میشه که البته برا خلاف بلاک چین فقط بانک به داده‌های ثبت شده دسترسی داره . حالا وقتی یه ارز دیجیتال رو انتقال میدید بلاک چین نقش همون سرور رو برعهده داره که اطلاعات روی اون ثبت میشه ولی با این تفاوت نسبت به سرور بانک که همه امکان بررسی و مانیتور اطلاعات تراکنشو که کجا انجام شده چه زمانی صورت گرفته و چه مقدار جا به جا شده رو دارن و همین مانیتورینگ امکان تقلب تو شبکه رو از بین می‌بره . توی شبکه بلاک چین تمامی اتفاقات شبکه مثل تراکنش‌ها زمان انتقال‌ها و خیلی اطلاعات دیگه توی بلاک‌ها ثبت میشن و همه نود های شبکه یعنی ماینرها و معامله گرا به اون اطلاعات دسترسی دارن . خوبه بدونین هر بلاک بیت کوین شامل اطلاعات زیادی از تراکنش‌ها و مبادلات بیت کوینه ، که توی هر ده دقیقه ثبت و تشکیل میشه در حقیقت حل کردن هش پازل و یا نانس که توی ویدئوهای بعدی بهتون توضیح میدم نانس چی هس ،حدودا 10 دقیقه از سمت ماینرها طول می‌کشه و با حل کردن هش پازل ریوارد یا جایزه‌ای رو از شبکه دریافت خواهند کرد .

هش پازل چگونه از سوی ماینرها حل می‌شوند؟

حالا فرض کنین هش پازل یه معماس که شامل یه عدد ده رقمیه که قرار ماینرها به صورت اتفاقی اونو پیدا کنن ماینرهای هی میان میگن اقا این عدد ده رقمیه اینه ، شبکه میگه نه ، میگن اینه باز میگه نه و به صورت تصادفی و شانسی اینقدر تکرار میشه تا این عدد یا نانس رو پیدا کنن . پس اون جایزه برای اونی میشه که معما رو حل کرده یعنی همه توی حل کردن این معما مشارکت می‌کنن ولی در نهایت جایزه برای یکی میشه . حالا فرض کنین که برای حدس زدن این معما ما توی شبکه 1000 کامپیوتر داریم خب اینا اینقدر حدس میزنن تا توی 10 دقیقه به جواب میرسن .

سختی شبکه و یا دیفیکالتی چیست؟

خب حالا تعداد ماینرها اگر تو شبکه بشه 10000 تا ، اون موقع توی یه دقیقه این حدس زده میشه و معما حل میشه برای همین شبکه میاد به صورت خودکار سختی یا دیفیکالتی خودشو افزایش میده که بعدا مفصل دربارش خدمتتون صحبت می کنم . پس اینبار با افزایش ماینرها میگه من به جای یه عدد ده رقمی به شما یه عدد بیست رقمی میدم . از این رو برای حدس زدن اگر تعداد ماینرهای توی شبکه ده برابر شد مسئله هم ده برابر سخت تر میشه تا به صورت میانگین حل کردن مسئله همون ده دقیقه زمان ببره . پس  بعد از هر 2016 بلاک یا هر 14 روز شبکه میاد خودشو ریتارگت می کنه میبینه میانگین زمان محاسبه هر بلاک چند دقیقه هست ، به عنوان نمونه میبینه 7 دقیقه هست پس بر همون اساس میزان سختی رو مناسب با تعداد ماینرها و زمان پردازش بلاک ها میکنه و سختی رو میبره بالا . اگر هم دید خیلی داره محاسبه بلاک طول میکشه میاد سختی شبکه رو میاره پایین که به طور میانگین هر ده دقیقه یه بلاک بیت کوین ماین بشه . یادتون باشه عموما دیفیکالتی یا سختی شبکه وقتی افزایش پیدا میکنه که قیمت بیت کوین به یکباره افزایش پیدا میکنه چون استخراج بیت کوین ارزشمند میشه و اونموقعس که می ارزه ماینرهای زیادی به شبکه متصل شنو سعی به استخراج بیت کوین کنن . تو این شرایط هر بلاک بیت کوین با توجه به تعداد افراد بیشتر توی این زمینه سریعتر ماین میشه و توان هش ریت میره بالا پس ایندفعه اون ده دقیقه میشه 5 دقیقه 4 دقیقه پس شبکه هر 14 روز یکبار این سختی رو افزایش میده تا تعادل ایجاد کنه . حالا اگر قیمت بیت کوین بیاد پایین چون ماینرها درآمدشون به بیت کوینه دیگه ماین صرفه اقتصادی نداره مثل اون زمانی که بیت کوین رفت توی قیمت سه چهار هزار دلار خیلی ها ماینرهاشون از برق میکشن و فارم هارو خاموش میکنن پس شبکه شروع میکنه توی 14 روز سختی خودشو کاهش دادن . البته ماین بیت کوین تا سال 2140 طول میکشه و بعد از اون دیگه بیت کوینی نیست که ماین بشه خیلی‌ از دوستان از آینده بعد از اتمام استخراج می‌پرسن که درآمد ماینرها چی میشه ؟

انواع شیوه‌های درآمدی ماینرها چیست؟

درواقع درآمد ماینرها فقط از یک راه و ماین نیست بلکه از دو منبعه استخراج و کارمزد تایید تراکنش تامین میشه امروز که داریم با هم صحبت می‌کنیم پاداش حل کردن هر بلاک 6.25 بیت کوینه یعنی هر ماینر با حل کردن هر بلاک بیت کوین میتونه 6.25 بیت کوین پاداش بگیره و یکی دیگه از منبع درآمدی ماینرها هم کارمز تایید یا کانفرم تراکنش ها توی شبکه هست که از اونم کسب سود می کنن که بعد از اتمام استخراج درآمد ماینرها از این کارمزد خواهد بود حالا البته ما تا اونموقع بیشتر از 120 بی سال وقت داریم و فعلا امکان ماین میسر هست لازم نیست نگران یه قرن دیگه باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید